Mobil Pazarlama Servislerinin Faydaları

Mobil Pazarlamada Toplu SMS’in Avantajları

SMS’lerin iletilip iletilmediğinin izlenebilir olmasının önemiyle toplu SMS gönderiminin tercih edilirliği günden güne daha da artmakta. Çift taraflı SMS gönderiminin olanağıyla da şirketler müşterilerin tepkilerini anında ölçebilir ve gerek duyarlarsa kampanyalarının stratejilerini kısa bir sürede değiştirebilirler. Ayrıca kurumlar “Kazanmak için ad soyadı yazıp …’ya gönderin” gibi SMS’ler ile oylama ve promosyon kampanyaları düzenleyebilir.

Şirketler ek olarak bilgi mesajları içeren (hava durumu, günlük burç yorumu, uçuş bilgileri vb bilgilendirme mesajları) SMS servislerini belirli bir ücret karşılığında müşterilerine sağlarlar. Böylece toplu SMS gönderimleriyle endüstrilerde pazarlama çeşitleri gün geçtikçe daha da artmakta.

Mobil Pazarlamanın Etkinliği

Mobil pazarlamanın en önemli özelliği tüketicilere tercih ettikleri ve ihtiyaç duydukları reklam, tanıtım, kampanya gibi mesajların gönderilmesi. Mesajların gönderildiği andan itibaren müşteriler tarafından okunma süresi 15 dakika ve maksimum cevap verilme süresi 60 dakika. Bu süreler pazarlama alanında cevaplanma oranı açısından en yüksek seviyedir.

Mobil Pazarlamanın Uygun Maliyetli Olması

Pazarlamada hedeflenilen kitleye ulaşma yolları içerisinde maliyet açısından en uygun olan Toplu SMSgönderimidir. Bu sayede mobil pazarlamada toplu SMS gönderimi ile tanıtım günden güne artmakta.

Mobil Pazarlamanın Yeni Pazarların Kapısını Açması

Toplu mesaj gönderimi mobil pazarlamada demografik ve lokasyon bilgilerine göre sınırlandırılabilir olması ile yeni pazarlara ulaşmada birinci sırada yer almakta. Amerika’da yapılan son araştırmaya göre 18-29 yaşları arasındaki hemen hemen herkesin cep telefonuna sahip olduğunu ortaya koyulmakta ve reklamcıların bunu avantaja çevirdiği belirtilmekte.

Mobil Servislere Eklenen Diğer Servisler

Müşteriyi daha fazla bilgilendirmek ve müşteriyle daha fazla ilgili olmak adına uçak bileti rezervasyonunun teyidi ya da herhangi bir randevunun hatırlatılması gibi müşteriye özel geri bildirim servisleri geliştirilmiştir. Geri bildirim servisleri ile şirketler, anketler aracılığıyla tercih edilen ürünlerin araştırmasını daha kolay yapabilmekte.

top

Comments are closed.